- ОБЩИНА
БЛАГОЕВГРАД - ОБЩИНСКИ
СЪВЕТ - СТРУКТУРА
- ЕЛЕКТРОННИ
УСЛУГИ - АДМИНИСТРАТИВНИ
УСЛУГИ - АДМИНИСТРАТ.
АКТОВЕ - ОБЩЕСТВЕН
ПОСРЕДНИК - ДОСТЪП ДО
ИНФОРМАЦИЯ - ОБЯВИ И
СЪОБЩЕНИЯ - ОБЩЕСТВЕНИ
ПОРЪЧКИ
ОБЩИНСКИ<br />СЪВЕТ | Етичен кодекс
ЕТИЧЕН КОДЕКС
НА ОБЩИНСКИЯ СЪВЕТНИК В ОБЩИНСКИ СЪВЕТ БЛАГОЕВГРАД
І. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Настоящият етичен кодекс има за цел да установи принципи, правила и стандарти на поведение, които следва да бъдат спазвани от общинските съветници от Общински съвет Благоевград. Основната цел на Етичния кодекс е издигане на общественото доверие и авторитет на общинския съветник и общинския съвет като колективен орган на местното самоуправление.
ОБХВАТ НА ДЕЙСТВИЕ
Етичният кодекс се прилага от общинските съветници при или по повод осъществяване на функциите им на представители и защитници на интересите на гражданите на община Благоевград.
ІІ. ОСНОВНИ ПРИНЦИПИ
ПОЛИТИЧЕСКА БЕЗПРИСТРАСТНОСТ
Чл. 1. Общинският съветник е длъжен при всяко свое действие да се ръководи от интересите на цялото население в общината, без оглед на политическите си убеждения. Той е представител не само на своите избиратели, а на цялото население в общината.
ЗАКОННОСТ
Чл. 2. При осъществяване на своите функции общинският съветник действа в съответствие с Конституцията на Република България, международните актове, ратифицирани по конституционен ред, обнародвани и влезли в сила за Република България, както и в съответствие със законите и подзаконовите нормативни административни актове на страната, като защитава интересите на общината по съвест и вътрешно убеждение.
ПУБЛИЧНОСТ
Чл. 3. (1) Общинският съветник е длъжен да поддържа връзки с избирателите си и да ги информира за дейността и решенията на общинския съвет.
(2) Общинският съветник следва да насърчава открития обмен на идеи и информация, при спазване на действащото законодателство.
(3) Общинският съветник е длъжен да не разкрива информация, която съставлява държавна, служебна или фирмена тайна.
БЕЗПРИСТРАСТНОСТ
Чл. 4. Общинският съветник не може да има специално отношение или да отдава предимство на което и да било физическо или юридическо лице.
ОБЩЕСТВЕН ДЪЛГ И ЛИЧЕН ИНТЕРЕС
Чл. 5. (1) Общинският съветник не може да участва при вземане на решения на общинския съвет, които се отнасят до негови имуществени интереси или до интереси на негов съпруг и роднина по права линия и по съребрена линия до четвърта степен включително, и по сватовство до втора степен включително, както и по въпроси, отнасящи се до интереси на лица, с които се намира в особени отношения, които пораждат основателно съмнение за наличието на пряк или косвен, материален или нематериален интерес.
(2) Ако са налице обстоятелствата по ал. 1, общинският съветник е длъжен сам, преди общинският съвет за започне разискванията, да разкрие наличието на конфликт на интереси и да не участва в разискванията и гласуването.
(3) Искане за разкриване и установяване на конфликт на интереси може да прави и всеки общински съветник, на който са станали известни обстоятелствата по ал. 1.
(4) При възникване на спор за наличие на конфликт на интереси, общинският съвет може да отложи вземането на решението, като сезира председателския съвет, който да изясни спорните обстоятелства.
Чл. 6. (1) Общинският съветник не може да използва положението си на съветник в лична изгода, нито да представлява или защитава интересите на физическо или юридическо лице пред общинския съвет и неговите комисии, освен ако това не е в обществен интерес.
(2) Общинският съветник не може да използва общинско имущество за лична изгода.
Чл. 7. Общинският съветник не може да използва или разкрива информация, получена при или по повод изпълнение на задълженията си или да използва положението си на съветник с цел да набави за себе си или другиго имотна облага или да причини другиму имотна вреда.
Чл. 8. Общинският съветник няма право да използва положението си за получаване на специални привилегии, освобождаване от задължения, лични придобивки или избягване на последствията от свои или на другиго незаконни действия.
Чл. 9. Общинският съветник няма право да извършва лични услуги, които са несъвместими с безпристрастното изпълнение на неговите задължения или биха навредили на интересите на общността.
Чл. 10. Общинският съветник няма право да приема подарък или каквато и да е друга имотна облага, която не му се следва, за да извърши или да не извърши действие в качеството си на общински съветник или защото е извършил или не е извършил такова действие, в случаите, когато деянието не е престъпление по Наказателния кодекс. Подарък е всяко имуществено или неимуществено право, оценимо в пари, предоставено на общинския съветник с цел да окаже влияние върху него при изпълнение на обществените му задължения или като отплата за негово действие или бездействие.
КОМПЕТЕНТНОСТ
Чл. 11. Общинският съветник е длъжен да отстоява своята позиция, позовавайки се на действащото законодателство и факти, подкрепящи становището му. Посланието трябва да бъде сбито, ясно и с точни аргументи.
ПОВЕДЕНИЕ НА СЪВЕТНИЦИТЕ В ОБЩЕСТВОТО
Чл. 12. Общинските съветници трябва да имат такова поведение в обществото, което следва да се определя като неукоримо– т.е. да не предизвикват отрицателни представи и нагласи за тях като за недосегаеми от гледна точка на законността и общоприетите норми за поведение.
Чл. 13. Общинските съветници следва да избягват недоразумения и стълкновения, а при възникнали по- особени случаи да спомагат за неутрализирането им и ако е невъзможно, да сигнализират компетентните органи.
ПОВЕДЕНИЕ НА СЪВЕТНИЦИТЕ В ЗАЛА
Чл. 14. Общинският съветник е длъжен да заеме мястото си в залата до определения начален час на заседанието.
Чл. 15. Общинският съветник няма право да прекъсва изказващия се оратор, да взема думата, без да е дадена от председателя, да отправя лични нападки, оскърбителни думи или заплахи, да разгласява данни, отнасящи се до личния живот и увреждащи доброто име на гражданите, да има непристойно поведение и да нарушава реда в залата.
Чл. 16. Общинският съветник няма право съзнателно и преднамерено да подтиква или принуждава когото и да било от колегите си към нарушаване на настоящия Eтичен кодекс или Правилника за организацията и дейността на общинския съвет, неговите комисии и взаимодействието му с общинската администрация.
Чл. 17. За спазването на нормите от настоящия Етичен кодекс следи председателският съвет на общинския съвет, който има следните правомощия:
1. Да проучва всички оплаквания и да извършва проверка по жалби и сигнали на за нарушения на този кодекс;
2. Всички жалби и сигнали за предполагаеми нарушения на разпоредбите на настоящия етичен кодекс трябва да бъдат в писмена форма и да бъдат подписани от жалбоподателя или сигнализиращия;
3. Ако председателският съвет стигне до заключение, че съдържащите се в жалбата обвинения са неоснователни, веднага прекратява проверката, като изготвя мотивирано писмено заключение, което изпраща на жалбоподателя или сигнализиращия и на общинския съветник, срещу когото те са били насочени.
4. Ако председателският съвет констатира нарушение, изпраща на всички общински съветници преписи от жалбата или сигнала и общо становище относно това кои разпоредби са нарушени.
5. Не по- късно от 14 дни от получаването на жалбата или сигнала председателският съвет следва да проведе проучване на твърденията, които се съдържат в нея.
6. Председателският съвет следва да предостави възможност на общинския съветник да отговори на обвиненията и да се защити.
7. Ако председателският съвет прецени, че произнасянето по жалбата или сигнала е извън неговите правомощия или че извършеното деяние е престъпление или административно нарушение, предлага становище пред общинския съвет за решение за сезиране на компетентните органи.
ПРАВОМОЩИЯ НА ОБЩИНСКИЯ СЪВЕТ
Чл. 18. Ако председателският съвет установи, че е налице нарушение на Етичния кодекс, предлага на общинския съвет да наложи на извършителя дисциплинарно наказание.
Чл. 19. Ако общинският съвет стигне до заключение, че са налице ясни и убедителни доказателства за нарушение на настоящия Етичен кодекс, налага следните наказания:
• Забележка
• Порицание
• Лишаване от едно до три месечни възнаграждения
Чл. 20. Решението за налагане на дисциплинарно наказание се взема на заседание на общинския съвет с мнозинство повече от половината от всички общински съветници при тайно гласуване.
ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§1. Етичния кодекс се издава на основание чл. 21, ал. 2 от Закона за местното самоуправление и местната администрация и влиза в сила от датата на приемането му от общинския съвет и чл. 22, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на общинския съвет, неговите комисии и взаимодействието му с общинската администрация.
§2. Този етичен кодекс е приет с Решение № 9, по Протокол № 3 от 27 ноември 2015 година на Общински съвет Благоевград.
Последна редакция: 08.09.2017
100 години от освобождението на Горна Джумая
Почетни граждани на община Благоевград
Личности, удостоени със званието "Почетен гражданин" на община Благоевград
Костадин Ангов
Със званието „Почетен гражданин на Благоевград“ инж. Костадин АНГОВ беше удостоен с решение на Общинския съвет
Костадин Руйчев
Костадин Руйчев бе избран за Почетен гражданин на Благоевград
Димитър Бербатов
Бербатов Почетен гражданин на Благоевград
Анкета
Какво бихте искали да се случи в община Благоевград?