ПРОЕКТ: „ОСИГУРЯВАНЕ НА ДОСТЪПНА АРХИТЕКТУРНА СРЕДА В СГРАДАТА НА ЦЕНТЪР ЗА ПОДКРЕПА И ЛИЧНОСТНО РАЗВИТИЕ - ЦЕНТЪР ЗА ЛИЧНОСТНО И ТВОРЧЕСКО РАЗВИТИЕ НА ДЕЦАТА НА БЛАГОЕВГРАД /ЦПЛР – ЦЛТРДБ/ И ОБЩИНСКИ КУКЛЕН ТЕАТЪР – БЛАГОЕВГРАД (СГРАДАТА НА БИВШ ОБЩИНСКИ МЛАДЕЖКИ ДОМ)“
Финансираща програма: Агенция за хората с увреждания, Методика за финансиране на проекти за изграждане на достъпна архитектурна среда за хора с увреждания на културни, исторически и спортни обекти
Договор за безвъзмездна финансова помощ: № 9-ДС/08.06.2022 г.
Бенефициент: Община Благоевград
Общ бюджет на проекта: 28 000,00 лева
Период на изпълнение: 08.06.2022 г. – 08.10.2022 г.
Статус: В процес на изпълнение
Основна цел на проекта: Основната цел е осигуряване на вътрешен достъп до етажите и помещенията за хора с увреждания в сградата на Център за подкрепа и личностно развитие - Център за личностно и творческо развитие на децата на Благоевград /ЦПЛР – ЦЛТРДБ/ и Общински куклен театър - Благоевград.
Кратко описание: С реализацията на проекта ще се осигури достъпна архитектурна среда в сградата на Център за личностно и творческо развитие на децата на Благоевград и Общински куклен театър – Благоевград, чрез доставка и монтаж на ново повдигателно съоръжение за хора с увреждания. Проектът предвижда да се изгради ново повдигателно съоръжение, което да осигури достъп на хора с увреждания от партерния до втория етаж на сградата, с което ще се създадат предпоставки за активно социално включване на хората с увреждания в културния и обществен живот, и множеството мероприятия, които се провеждат в сградата.
ПРОЕКТ: ИНТЕГРИРАНИ МЕРКИ ЗА ПРИОБЩАВАНЕ И ОВЛАСТЯВАНЕ НА РОМИТЕ В ОБЩИНА БЛАГОЕВГРАД
Договор за безвъзмездна финансова помощ №BGLD-3.002-0015-C01 от 11.04.2022 г.
Финансираща програма: „Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвими групи“, чрез Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 г.
Бенефициент: Община Благоевград
Партньори: Фондация „Тръст за социална алтернатива“, Сдружение „Л.И.Д.Е.Р. – Личности идеи и действия за ефективни решения“ и „Pirin Holding“ AS, Кралство Норвегия
Общ бюджет на проекта: 967 650.00 евро (1 892 529.87 лв.)
Срок на договора: 24 месеца
Статус: В процес на изпълнение
Основна цел: Създаване на устойчиви механизми за подобряване на състоянието и възможностите на хората, живеещи в ромските общности на територията на общината, чрез прилагане на интегрирани мерки, включващи подобряване на достъпа до социални услуги, образование, заетост, здравеопазване и недискриминация, както и овластяване на ромите.
Кратко описание: В рамките на проекта ще бъде осигурен мобилен здравен кабинет, оборудван с медицинска техника за първични прегледи на представители от ромската общност.
Ще бъде изграден Общностен център, който ще обединява различни услуги, насочени към хора от рискови групи, в това число и роми. Подкрепата, която Центърът ще осигурява ще бъде с комплексен характер, ориентирана в няколко основни посоки: превенция за отпадане от системата на образование и обучение; мотивиране за завършване на средно или по-висока степен на образование, придобиване/повишаване на професионална квалификация; включване в заетост и подкрепа на семейството.
С цел подобряване на жилищните условия в сегрегираните общности ще бъде закупена автовишка за извършване на малки ремонтни дейности. Освен това ще бъдат разположени нови съдове за отпадъци, които ще се обслужват от специализиран сметосъбиращ автомобил.
Проектът включва и редица меки мерки, в т.ч.: обучения за дигитална грамотност, за ограмотяване на възрастни, мотивационни обучения, обучения по ключови компетентности, провеждане на информационни кампании и др.
По проекта ще бъдат назначени здравни, образователни и трудов медиатори, които да съдействат за изпълнение на дейностите по проекта.
Проектът предвижда и посещение в гр. Осло, Княжество Норвегия с цел обучение, обмяна на опит и добри практики.
PROJECT: INTEGRATED MEASURES FOR THE INCLUSION AND EMPOWERMENT OF THE ROMA IN THE MUNICIPALITY OF BLAGOEVGRAD
Grant agreement No. BGLD-3.002-0015-C01 dated 04/11/2022.
Funding programme: "Local development, poverty reduction and enhanced inclusion of vulnerable groups", through the Financial Mechanism of the European Economic Area 2014-2021.
Beneficiary: Municipality of Blagoevgrad
Partners: Foundation "Trust for Social Alternative", Association "L.I.D.E.R. – Personal ideas and actions for effective solutions' and 'Pirin Holding' AS, Kingdom of Norway
Total project budget: EUR 967,650.00 (BGN 1,892,529.87)
Contract term: 24 months
Status: In progress
Main objective: Creating sustainable mechanisms to improve the condition and opportunities of people living in Roma communities on the territory of the municipality, through the implementation of integrated measures, including improving access to social services, education, employment, healthcare and non-discrimination, as well as empowerment of the Roma.
Brief description: Within the framework of the project, a mobile health office with medical equipment will be provided for primary examinations of representatives of the Roma community.
A Community Center will be built, which will unite various services aimed at people from risk groups, including Roma. The support that the Center will provide will be of a complex nature, oriented in several main directions: prevention of dropping out of the education and training system; motivation for completing secondary or higher education, acquiring/upgrading a professional qualification; inclusion in employment and family support.
In order to improve the housing conditions in the segregated communities, a forklift will be purchased to carry out small repair works. In addition, new waste bins will be located, which will be serviced by a specialized garbage collection vehicle.
The project also includes a number of soft measures, including: trainings for digital literacy, for adult literacy, motivational trainings, trainings on key competencies, conducting information campaigns, etc.
Under the project, health, educational and labor mediators will be appointed to assist in the implementation of project activities.
The project also foresees a visit to the city of Oslo, Kingdom of Norway for the purpose of training, exchange of experience and good practices.
_______________________________________________________________________________________
ПРОЕКТ „ЕНЕРГИЙНА ЕФЕКТИВНОСТ В СГРАДА ЗА ОБРАЗОВАТЕЛЕН ЦЕНТЪР И КУЛТУРА В БЛАГОЕВГРАД“
Финансираща програма: Програма „Възобновяема енергия, енергийна ефективност, енергийна сигурност“, чрез Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (ФМ на ЕИП) 2014-2021 г.
Бенефициент: Община Благоевград
Партньор: Норск Енерджи, Норвегия
Общ бюджет на проекта: 1 027 000,00 лв., 100% безвъзмездни финансови средства
Бюджет на Община Благоевград: 976 500,00 лв.
Бюджет на Норск Енерджи: 50 500,00 лв.
Период на изпълнение: 29.04.2022 г. – 29.04.2024 г.
Статус: В процес на изпълнение
Основната цел на проекта е да се подобри енергийната ефективност на Образователен център за извънкласни дейности и култура в гр. Благоевград, чрез реализиране на подходящи мерки за енергийна ефективност, чрез които сградата ще изпълнява условията на националното определение за „сграда с близко до нулево потребление на енергия“ съгласно изготвения енергиен одит. Предвидени са енергоспестяващи мерки, свързани с подобряване на топлотехническите характеристики на ограждащите конструкцията елементи, енергоспестяващи мерки, свързани със системите за топлоснабдяване и климатизация в сградатa и с други инсталации потребители на енергия.
Предвиждат се още дейности за упражняване на строителен надзор, авторски надзор, управление на проекта, дейности за информираност и публичност, финансов одит на проекта и дейности за обмяна на опит и добри практики в областта на енергийната ефективност и възобновяеми енергийни източници.
Изпълнението на проекта ще допринесе за постигане на следните специфичните цели:
- Намаляване на емисиите на въглероден диоксид;
- Намаляване на консумацията на енергия;
- Спестяване на финансови ресурси;
- Подобряване на живота на гражданите.
Сградата на образователния център е с висока степен на видимост в публичния живот и чрез изпълнение на заложените дейности по проекта ще се повиши разбирането на ползите от енергийната ефективност при всички крайни потребители на енергия и за промяна на обществените нагласи в подкрепа на цялостния процес на обновяване и поддръжка на сградите.

|
Програма „Опазване на околната среда и климатични промени“ на ФМ на ЕИП 2014-2021
|
|

РАБОТИМ ЗАЕДНО ЗА ПО-ЗЕЛЕНА, ПО-КОНКУРЕНТНА И ПО-ПРИОБЩАВАЩА ЕВРОПА
Проект: „Прилагане на мерки за успешна адаптация към климатичните промени“ № BGENVIRONMENT-4.003-0017
Финансираща програма: Програма „Опазване на околната среда и климатични промени“ чрез Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 г.
Бенефициент: Община Благоевград
Партньори: Общините Симитли, Кочериново, Бобошево, България и IDNA, Норвегия
Общ бюджет на проекта: 792 597.61 лева (405 248,73 евро), от които:
- Съфинансиране от ФМ на ЕИП: 660 533,01 лева
- Съфинансиране от националния бюджет: 116 564,66 лева
Бюджет на партньорите:
-
Община Благоевград – 301 197,57 лв. БФП
-
Община Симитли – 111 365,50 лв. БФП
-
Община Кочериново – 112 565,38 лв. БФП
-
Община Бобошево – 112 469,86 лв. БФП
-
IDNA, Норвегия – 154 999,30 лв. БФП и собствен принос
Период на изпълнение: 8.11.2021 г. – 8.11.2023 г.
Статус: В процес на изпълнение
Обща цел: Повишаване на капацитета на общините Благоевград, Симитли, Кочериново и Бобошево за устойчиво прилагане на иновативни мерки и технологии на общинско ниво в сектора на отпадъците и енергетиката и адаптиране на стратегическите планове и програми с оглед преодоляване на неблагоприятните последици от изменението на климата.
Планирани дейности:
Дейност 1: Организация и управление на проекта
Включва ангажиране на екип от експерти от общините партньори, който да обезпечи административното и финансово управление на проекта в съответствие с изискванията на финансиращата програма.
Дейност 2: Информация и публичност
Включва изпълнението на комуникационни мерки за популяризиране на целите, дейностите и постигнатите резултати от реализацията на проекта, както и приноса на финансиращата програма.
Дейност 3: Обучение за общински служители за повишаване на компетентността
Предвижда провеждането на 3-дневно обучение за общински служители с цел повишаване на техния капацитет за планиране и изпълнение на мерки за смекчаване и адаптация към измененията на климата (АИК) с обучители от Норвегия, притежаващи необходимия опит и експертиза в тази област.
Дейност 4: Информационен форум "Промени в климата - предизвикателствата пред българската община"
Предвижда провеждането на събитие в Благоевград с участието на гост-лектори от България и Норвегия и представители на регионалните публични институции, които имат пряко отношение към прилагането на политики за АИК в секторите енергетика, води, транспорт, отпадъци, околна среда.
Дейност 5: Разработване и прилагане на мерки за смекчаване и адаптация към климатичните промени
Включва разработване и въвеждане на 5 иновативни пилотни мерки в българските общини партньори в секторите енергетика (инсталиране на соларни системи за топла вода в общините Благоевград и Симитли), околна среда (създаване на дигитална база данни за зелената система с публичен достъп и възможности за актуализация в реално време в Община Благоевград) и управление на отпадъците (въвеждане на домашно компостиране на биоразградими отпадъци в общините Бобошево и Кочериново).
Дейност 6: Обмен на опит и добри практики от Норвегия в областта на адаптация към изменението на климата
Включва провеждане на обучително посещение на общински експерти в гр. Осло, Норвегия с цел трансфер на знания и опит и популяризиране на добри практики, взаимствани от Норвегия.
Дейност 7: Одит на проекта
Очаквани резултати/индикатори:
-
Повишено ниво на доверие и степен на удовлетвореност между партньорите от България и Норвегия;
-
Дял на партниращите си организации, които прилагат придобитите знания в резултат от двустранното партньорство – 5;
-
Дял на населението, живеещо в област с повишен капацитет да намалява емисиите и да бъде подготвено за екстремни метеорологични явления - 111 707 души;
-
Брой общински служители, чиито доклади за самооценка отчитат увеличена компетентност за планиране на мерки за смекчаване и адаптация към климатичните промени – 50;
-
Брой на служителите, преминали през обучение – 20;
-
Брой на общините, които са приложили мерки за смекчаване или адаптиране към изменението на климата – 4.
Пресконференция - 24.02.2022 г. в Благоевград

ПРОЕКТ „КУЛТУРА БЕЗ ГРАНИЦИ“
„ИНТЕГРИРАНЕ НА ТРАНСГРАНИЧНОТО ЗНАЧЕНИЕ НА ИСТОРИЧЕСКИТЕ И АРХЕОЛОГИЧЕСКИ ЦЕННОСТИ НА БЪЛГАРИЯ И ГЪРЦИЯ В ЕДНА УСТОЙЧИВА ТЕМАТИЧНА ТУРИСТИЧЕСКА ДЕСТИНАЦИЯ”
Проектът се финансира по Програмата за трансгранично сътрудничество ИНТЕРРЕГ V-A Гърция-България 2014- 2020.
Договор за субсидия № B2.6c.02 от 30.11.2017 г.
Продължителност на проекта: 30.11.2017 – 31.12.2020
Общ размер на бюджета на проекта: 1 316 886.00 евро
Бюджет на Община Благоевград: 193 941.00 евро
Статус: Изпълнен
Обща цел на проекта: Съхранение и рехабилитация на археологически и културни ценности с трансгранично значение за разработване и развитие на една устойчива тематична трансгранична туристическа дестинация. Всички действия по проекта са насочени към разработването на подход, който ще допринесе за управлението и интегрирането на културните ценности на територията на община Амфиполи (Гърция) и община Благоевград.
Дейности, които Община Благоевград ще изпълнява в рамките на проекта:
• Провеждане на международна пресконференция за стартиране на проекта
• Заснемане на документален филм „Благоевград – древен и модерен“
• Организиране на фестивал „Балкански игри“ в Благоевград (пролетно и есенно издание)
• Участие на Ансамбъл „Пирин“ във фестивал в община Амфиполи (Гърция)
• Закупуването на концертна сцена и оборудване за озвучаване и сценично осветление
• Наем на платформа за провеждането на карнавално шествие по време на фестивалите в Благоевград
• Провеждане на интерактивна работилница на колела по време на фестивалите в Благоевград и Амфиполи
• Реализирането на мащабна информационна кампания за популяризиране на проекта – отпечатване на брошури, заснемане и излъчване на 2 мин. видео трейлър, телевизионни и радио интервюта и публикации в медиите с информация за дейностите по проекта
• Провеждане на Информационен ден в Благоевград – заключително събитие
Партньори по проекта:
1. Министерство на културата и спорта – Главна дирекция по антиките и културното наследство на Република Гърция (Водещ партньор)
2. Министерство на вътрешните работи (сектор Македония-Тракия) на Република Гърция
3. Община Амфиполи (Гърция)
4. Факултет по изкуствата към ЮЗУ „Неофит Рилски” в Благоевград
5. Община Благоевград
6. Регион Централна Македония (Р. Гърция)
7. Център за учене през целия живот – ниво 2, Регионална единица Серес (Гърция).
Линк към сайта на проекта - тук
Клип за изпълнението на проекта_ENG, BG, GR- тук
Facebook - тук Instagram YouTube
Линк към филм „Благоевград – древен и модерен“ BG
Линк към филм „Благоевград – древен и модерен“ GR
Линк към филм „Благоевград – древен и модерен“ EN
Наръчник добри практики_Handbook good practices_BG
Наръчник добри практики_Handbook good practices_EN
Наръчник добри практики_Handbook good practices_GR
Листовки_Leflets_A5
Брошура А3
Брошура А5
Информационен ден - 17.12.2020 г.
Публикации за прикючване на проекта

ПРОЕКТ „НОВИ ХОРИЗОНТИ ПРЕД ДЕЦАТА И МЛАДЕЖИТЕ С УВРЕЖДАНИЯ ОТ ДНЕВЕН ЦЕНТЪР „ЗОРНИЦА“, БЛАГОЕВГРАД
осъществен с финансовата подкрепа на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Норвежкия финансов механизъм, Програма BG07 „Инициативи за обществено здраве“
Договор № РД-13-151/15.09.2015 г.
Срок на изпълнение: 15.09.2015 г. – 30.07.2016 г.
Бюджет: 170 005,46 евро
Статус: Изпълнен
Обща цел на проекта: Реализиране на конкретни мерки за подобряване качеството на услугите и достъпността в Дневен център за деца с увреждания „Зорница“ чрез модернизиране на материалната база, разширяване на дейностите и повишаване на професионалната компетентност на служителите, работещи в него.
Основни дейности:
- обособяване на сензорна стая и коридори
- оборудване за сензорна зала за стимулиране на тактилна, визуална и звукова сетивност
- остъкляване на тераса и преустрояването й в зимна градина
- направа на външен асансьор за осигуряване на достъпна среда
- поставяне на детска площадка за деца със специфични физически потребности
- обезопасителна ограда, ограничаваща дворното място на центъра за деца със специфични увреждания.
ПРОЕКТ, „МЕРКИ ЗА ПРЕОДОЛЯВАНЕ НА ЩЕТИ ОТ ОБИЛНИТЕ ВАЛЕЖИ В ПЕРИОДА 30.01 – 04.02.2015 Г. НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА БЛАГОЕВГРАД“
БЕЗВЪЗМЕЗДНА ФИНАНСОВА ПОМОЩ ОТ ФОНД „СОЛИДАРНОСТ“ ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ НА ЩЕТИ ОТ БЕДСТВИЯ
Община Благоевград получава безвъзмездна финансова помощ от фонд „Солидарност“ за щетите от природните бедствия, настъпили в периода от 30 януари до 4 февруари 2015 г. Финансовият ресурс за възстановяване на щетите е в размер на близо 36 000 лева /без ДДС/, като Общината вече е изпълнила всички строително-ремонтни дейности.
В резултат на обилните валежи в периода 30.01 – 04.02.2015 г., пътят на земна основа за махала „Стопанска“ в землището на село Габрово, община Благоевград бе разрушен, вследсвтие на силно компрометирания и с нарушена водопроводимост водосток. Тогава, водата отнесе земната основа в този участък от пътя, а движението на пътни превозни средства по него беше невъзможно. От фонд „Солидарност“ са отпуснати и средства за преодоляване на щети в землищата на селата Изгрев, Падеш, Логодаж и Горно Хърсово, община Благоевград. В резултат на валежите в началото на 2015 г. , в село Изгрев бяха скъсани диги и водата от дерето излезе извън коритото. Това доведе до запушване на водостоци и подкопаване основата на електрически стълб. Нарушена бе и целостта на пътя до Благоевград. В село Падеш също имаше скъсани диги на дерето, което преминава през селото. Прекъснати бяха и пътищата на земна основа за махалите „Джабирци”, „Будишка”, „Чокарци” и „Хвърколачка”. Вследствие от обилните валежи в началото на февруари миналата година коритото на река Логодажка бе запълнено с наноси и бяха нанесени поражения на пътя за махалите „Гелинска“, „Баташка”, „Деспотска“, „Васева“ и „Кадийска. В село Горно Хърсово река Хърсовска заля пътното платно и прекъсна достъпа до махалите „Пържово“ и „Акациите“.
Статус: Изпълнен
ПРОЕКТ “ОСИГУРЯВАНЕ НА ТОПЪЛ ОБЯД В ОБЩИНА БЛАГОЕВГРАД”
Процедура за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG05FMOP001-3.002 “Осигуряване на топъл обяд – 2016”
Оперативна програма за храни и/или основно материално подпомагане от Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица в България
Договор № BG05FMOP001-3.002-0034-С01
Начало на срока на изпълнение: 01.05.2016 г.
Срок на договора: 12 месеца
Обща сума на допустимите разходи: 95 254.50 лв.
Статус: Изпълнен
Цел на проекта: Намаляване на броя на живеещите в бедност хора от Община Благоевград, чрез осигуряване на непрекъснатост на социалната услуга «обществена трапезария» и гарантирано ежедневно подпомагане на 150 лица от целевите групи с топъл обяд и съпътстваща подкрепа, оказана от социални работници, съобразно идентифицираните потребности.

ПРОЕКТ „ЕНЕРГИЙНО ЕФЕКТИВНО ОСВЕТЛЕНИЕ В РЕГИОНА БЛАГОЕВГРАД - ДЕЛЧЕВО“
Договор № РД02-29-226/17.10.2016 г.
Срок на договора: 24 месеца
Бюджет: 374 390.68 евро
Статус: Изпълнен
Проектът е финансиран с Договор за предоставяне на БФП по Програмата за трансгранично сътрудничество Интеррег - ИПП България – бивша Югославска Република Македония 2014 – 2020 г. Водеща организация по проекта е Община Благоевград, в сътрудничество с Община Делчево, БЮР Македония.
Главните цели на проекта са подобряване качеството на живот на гражданите и опазване на околната среда чрез изграждане на улично LED-осветление.
В рамките на проекта Община Благоевград ще изпълни дейности с цел осигуряване на ефективно улично осветление на територията на четири села от Общината – с. Логодаж, Падеш, Зелен дол и Покровник. Освен това се предвижда провеждането на 2 обучения – едното ще бъде организирано от Община Благоевград, а другото от Община Делчево. Темите ще са свързани с опазване на околната среда и природните ресурси в региона.
ПРОЕКТ „ЗЕЛЕНА ЗАЕТОСТ ПРИ УПРАВЛЕНИЕ НА БИОРАЗГРАДИМИ ОТПАДЪЦИ” (GREEN_CREW)
Договор № B2.9c.11 от 06.10.2017 г.
Продължителност на проекта: 24 месеца
Общ размер на бюджета на проекта: 542 466.70 евро
Общ размер на бюджета на Община Благоевград: 129 424.40 евро
Статус: Изпълнен
Проектът се финансира по Програма за трансгранично сътрудничество ИНТЕРРЕГ V-A “Гърция-България” 2014-2020 г., по Приоритетна ос 4: „Социално включване в трансграничната зона”, Тематична цел 09: Насърчаване на социалното включване, борбата с бедността и всякакъв вид дискриминация, Инвестиционен приоритет 9c: Осигуряване на подкрепа за социални предприятия, Специфична цел 9: Разширяване на социалното предприемачество в трансграничната зона. Целта му е да се насърчи социалното включване, борбата с бедността и дискриминацията, да се осигури подкрепа на социални предприятия, да се разшири социалното предприемачество в трансграничната зона.
Дейностите, заложени по проекта, са свързани с представяне и популяризиране на алтернативни начини за компостиране на биоразградими отпадъци, обмяна на опит и споделяне на добри практики в областта на компостирането на „зелени отпадъци”, които Община Благоевград ще може да приложи на практика.
При изпълнението на GREEN_CREW Община Благоевград ще си партнира с Община Серес, която е водещ партньор, със Солунския университет „Аристотел” (Факултет по химия) и с Община Нестос.



ПРОЕКТ „LYSIS – СЪВМЕСТНИ ДЕЙСТВИЯ ЗА РАЗРАБОТВАНЕТО И ПРИЛАГАНЕТО НА НОВИ ТЕХНОЛОГИИ ЗА ОПТИМАЛНОТО УПРАВЛЕНИЕ НА ВОДНИТЕ РЕСУРСИ В ГРАДСКАТА СРЕДА“
Договор за субсидия № B2.6f.03/31.08.2017 г.
Срок на договора: 24 месеца
Общ размер на бюджета на проекта: 739 955,00 евро
Общ размер на бюджета на Община Благоевград: 263 000.00 евро
Статус: Изпълнен
Проектът е финансиран с Договор за субсидия по Програмата за трансгранично сътрудничество ИНТЕРРЕГ V-A Гърция – България 2014 – 2020 г. Водеща организация е Община Драма, Република Гърция, която ще изпълнява проекта в сътрудничество с Община Благоевград, Обшина Павлос Мелас, Република Гърция, Солунския университет „Аристотел“ (Факултет по химия), Република Гърция и НПО „Активни младежи“, Република България.
Главните цели на проекта са подобряване качеството на живот на гражданите и опазване на околната среда и по-конкретно да представи и да популяризира значението на новите интелигентни технологии в управлението на градските водни ресурси.
Дейностите, които Община Благоевград ще изпълнява по поректа, са: изграждане на 5 броя сонди и 5 броя съвременни поливни системи, намиращи се в ж.к. „Запад“, ж.к. „Струмско“ и в парк „Бачиново“, както и облагородяване на тяхното пространство, дейности по публичност и информация, управление и отчитане на проекта.
Доклад за техническо изследване и проучване на развитието на интелегентните напоителни (поливни) системи може да прочетете тук!
Доклад за оценка, измерване на ефективността и представяне на възможностите на интелегентните апоителни (поливни) системи може да прочетете тук!
Последна редакция: 23.09.2022
Версия за печат